Nu se vrea a fi un "templu" sofisticat, ba dimpotriva.E o intreaga pleiada de blogoreici` care au grija de asta, care stau si isi piaptana cu atentie simturile....e sanatos sa dai peste detinatori de blog care au aceasta fina naturalete de "informatori" culturali (tocmai ce am avut un mic flash cu Mona Musca cand am pomenit de "informator", bleeeeah!) ,care par sa te mai aduca putin cu picioarele pe pamant..si de ce nu, sa-ti mai destupe putin mintea incetosata de pacla vulgaritatii`n floare. Este un jurnal. Nu al fericirii. Si simt ca pierd vremea tot avand grija sa ma explic. De fapt nu e nimic de explicat.
Bunaoara n-avem voie sa`i ignoram pe aceia care traiesc acum frenezia Campionatului European de Football. Printre acesti "microbisti"(nu ma "homor" dupa cuvantul asta,ma duce cu gandul la microb/vierme/, nush de ce) se numara si unul apropiat mie, foarte apropiat mie.Se face ca stam sub acelasi acoperis. Asadar, ajung home sweet home dupa o zi nu neaparat istovitoare, dar apasatoare, ramai cu acel gust acrishor ca nimic n`a iesit cum trebuie&cum ti`ai fi dorit. In fine, nu asta e important! Meciul a inceput la 19.00, marele meci Franta-Romania. La 18.55, pe cand savuram niste rosii absolut delicioase si niste castraveciori si mai si, surprise-suprise! Un vuuuieeeet uuuh uuuuuhh uuuhhh -apoi deschid usa.........ai fi zis ca Roger Waters te`a incercuit ca sa`ti inchine tie, unicul spectator(Buricu` Pamantului ce sa mai`) acel grandios inceput din piesa "Money", o inlantuire de echoes,echoes,echoes... de clinchete de cristal..nu descriu, voi considera ca stiti piesa,da`o`ncolo! Era doar un ceas cum rar ti`e dat sa auzi.Un ceas care zbiera ca din Infern! Ma mir ca nu se tavalea si nu facea spume de la atata galagie cata facea! Inca ma gadila pe urechi. Eiiiiy bine, el nu- si juca decat rolul de simplu object, a fost programat cu anume scop ca sa faca ca toti dracii. Prevestea marele meci al SECOLULUI(si obiectul intruchipa parca, preludiul adevaratului spectacol). Fericire pura, 100% pe capul celui care sigur a numarat secundele o zi intreaga. Marele moment sosise. Istoria urma sa se scrie. Ha! Ce gluma: 0-0!!!!!! HAI ROMANIAAAAAAAAAAAA! fas fas fasssssss.
4 comentarii:
bai ce dracu ai patit ca scri nu mai porcari. esti aeriana diana
hahahaaaaaa, te`am cam speriat,maaai Razvanelule`
Sa ne intelegem, nu are niciunul dintre voi dreptate. Sa ne gandim la un film, la o drama adevarata, palngem, ni se indoaie sufletul de durere, simtim suferinta lor, desi stim foarte bine ca atat actorii cat si regizorii, scenografii, producatorii etc etc o duc f f f bine. Asa e si cu fotbalul radem, plangem, urlam, tipam, se intampla.. ce are ca artizanii sunt analfabeti, cu ce ne deranjeaza ca-s infractori... in principiu n-au furat dintr-al nostru. Siiigur ca ne eenerveaza cand dau interviuri, cand devin sfatosi, f adevarat, pai sunt handicapati, sunt cretini, sunt idioti, cer pumni in gura, e adevarat, dar sa urli cat te tine gura pe stadion ramane o placere atavica, intensa, primara, merita toti banii... facem treaba asta de cand ne stim, de mii de ani, poate chiar de mai demult... Cand mai vin prin Bucuresti la vreun meci mai cat de cat iti iau si tie un bilet?
ia`mi, dar doua, vin insotita... ai vazut filmul "Shout"?
Trimiteți un comentariu