sâmbătă, 7 iunie 2008

Arta de a intrebuinta timpul

Ziua incepe prin a inghiti rapid un fursec.Apoi constati ca n`ai ce fuma. Afara nu te trage deloc inima sa iesi. Asa ca o lalai, deschizi tv`ul, butonezi in nestire, nimic nu`ti atrage atentia (as usual) si totusi ramai tampit mai bine de o ora, poate poate ceva te va indemna sa faci ochi mari. 
Apoi,bum! Se`ntampla...pe Cultural,un documentar despre Goya. Mai trece o ora pe nesimtite.Ceva lipseste. Ai un flash: tigari! Quik, some clothes, iesi, rezolvi necesitatea nr.1 a zilei. Bun.Nu mai spun ca in momentul de pus picior pe asfalt a`nceput sa toarne de mama focului. Ziua asta are ceva al ei! Asa si trebuie sa fie. Mai ales ca mesajul mult ravnit intarzie cu orice indarjire sa`mi piuie`n urechi. 
Black Keys sunt aici la datorie, sa alunge timpi morti, nu oricum ci cu tot fasonu`-chitari,surle si trambite.Ti se face frig, te`ndesi sub plapumi, il iei pe Gellu Naum cu tine.Fara nici o legatura cu Naum, dar te ia somnu`. Lasi tot:goya, pizza, tigari, ploi, mesaje,asteptari, muzichii, discutii...mai bine te lasi in voia somnului,decat in voia a toate ce te vor inhata la trezie.  
DA. Doar ca nu te trezesti oricum, ci cu dorinta de a-ti face un blog. Si cum altfel, atunci cand esti bizi, iti suna telefoanele, iti piuie mesajele cip-cirip, toti au nevoie de tine, toti te iubesc, toti te vor langa ei, doar muzica ramane constanta. E aceeasi de la primele ore, mereu alta. 
Inchei printr-un citat Pessoa:"de ce nu va mai duceti dracului si fara mine."
Nu pot spune ca s`a facut seara, toata ziua a fost o seara de la un cap la altul, cu trairi de tot felu`. Dar gata, acum ca s`a facut searaaaa imi iau puloverashul gri si`o pornesc prin the tropical jungle.

6 comentarii:

Pinky Rose spunea...

comentati?!

Anonim spunea...

frumos frumos.

Anonim spunea...

de mult timp n am mai citit ceva atat de real.acest comentariu ma face sa ma trezesc din telenovela in care cateodata simt ca traiesc.iti multumesc ca esti sora mea...

Pinky Rose spunea...

vezi ca ma umflu`n pene, surioaro! ma bucur sincer daca ti-a placut.

Anonim spunea...

Nu e intreg titlul, ti-a scapat ceva, trebuia sa sune "Arta de a intrebuinta timpul duminica" sau "Arta de a intrebuinta timpul in ziua ta libera" in rest e perfect, place mult!

Anonim spunea...

titlul e cum am vrut sa fie...