luni, 16 iunie 2008

Indragostelile` trendy-flendy

Ma incumet sa scriu. Cu toate ca nu sunt in cea mai propice stare. Si mai e si tarzior, mai ales pentru trudnicul de zi cu zi. Fericiti fie aceia care inca mai copilaresc si la varste mai coapte. Toata admiratia, dar si dezaprobarea mea. 
Cum era inainte, pe vremea lui bunica, ca sa ma exprim asa, in stil cartieresc? Se facea ca tanti Mimi se trezeste intr-o buna dimineata si are fatala revelatie de a-si marita fata, pentru ca-i vremea,deh. Da. Dar cu cine? Petitori nu egzista. Doar ca tanti Mioara(sora) cunoaste ea un baiet tareeee chipes, bun si la locul lui. Nici nu mai incape discutie ca-s meniti unul pentru celalalt. Destinul! Zis si facut, planul de lupta incepe. Cei doi se intalnesc, se simpatizeaza din prima, ba chiar egzista o reala apropiere intre ei. Urmeaza nunta, peste noua luni -primul rasad, peste alti noua ani-alte noua. Iubirea, daca a fost, capata transformari din cele mai tragice:guri multe, zbatere pentru supravietuire, licar de compasiune tacita intre cei doi. Sau doar pentru unul dintre ei. Mai este si varianta:cale batuta far away. 
Destinul! Asa a vrut destinul. Saracie! Asa a vrut Domnul... Cum este acum? Ca sa nu ma intind voi surprinde totul in frazele cel mai la indemana.... Traiasca saiturile matrimoniale, viva viva viva! Traiasca discotecile, viva viva viva! Traiasca balaceala hormonala, viva viva viva! Traiasca divorturile, viva viva viva! Traiasca avorturile in continua crestere, viva viva viva! Ca sa intri pe un astfel de sait, trebuie s-o faci in deplina cunostiinta de cauza, in caz contrar poate dauna destul de grav sanatatii... morale, in primul rand. Trebuie sa stii sa razi in hohote. Si daca din toata clocoteala de spirite sterpe, halucinate de datu` din fund la tv, se nazare cate unul care stie sa scrie corect si sa lege doua vorbe-incepi sa mai speri. Si cand mocirla asta dezgustatoare bolboroseste si cu ceva oameni lucizi, te intrebi ce-i cu ei acolo, cum altfel. Este usor sa-i depistezi, au niste referinte culturale in doza dubla/cvadrupla peste tine, poate, au un mod de abordare dulce-ironico-elegant. In fine, ii recunosti usor. Nu va impacientati, sunt pe cale de disparitie, mai ceva ca dinozaurii! Dai de ei foarte rar sau chiar niciodata. Urma le-o adulmeci cu rabdare pana se prind ei ca esti de incredere. Aici vroiam sa ajung. In toata balaceala de indivizi care-si cauta sufletu` pereche pe haoleomancatash.ro, se petrece o anomalie sociala fara precedent. 
Si mi-e teama ca este doar inceputul sfarsitului. Las paralizia emotionala/cap de locuitor sa-si vada d`ale ei. Eu raman cu "Shoot Out The Lights"(Richard Thompson), cantecelul de leagan pe seara aceasta...dar si cu dorul de lumea in care as vrea sa traiesc cu adevarat.

3 comentarii:

Anonim spunea...

foarte foarte frumos, draga rock

Anonim spunea...

Traiasca Diana,viva viva viva!

Anonim spunea...

Traiasca!