Cat nu pot sa suport sfaturile. Sa dau sfaturi, horror, nici atat. In ultima perioada s-au revarsat o ploaie de sfaturi peste umila mea fiinta. Nu stiu daca a da un sfat echivaleaza cu a-ti pasa, neaparat. Eu am evitat intotdeauna, poate si pentru ca nu ma simteam in masura sa fac asta. Nu sunt eu inteleptul mapamondului, vreun Zarathustra sau mai stiu eu ce. Si bineanteles ca sunt momente cand mi se cer cu nemiluita, "zi-mi si mie ce sa fac!"....imi vine sa raspund "spanzura-te!" sau ceva. Dar cum nu pot risca sa fiu ascultata, incep sa bagui ceva si sa incerc sa-mi insusesc calitatea de psiholog. Un psiholog ratat poate, dar daca reusesc totusi sa-l aduc pe respectivul pe linia de plutire consider ca mi-am indeplinit onorabil calitatea de mediator. Sunt nici mai mult nici mai putin trei persoane pe lumea asta pentru care am intr-adevar o tolba nesatioasa de ganduri si cuvinte bune, ce sa zic- i`as povatzui zi si noapte daca s-ar putea. Dar chiar si asa am o retinere. Cand incepi sa iei totul in calcul din perspectiva lor iti dai seama ca nu e cel mai intelept lucru pe care l-ai putea face pentru ei. Astfel ca se ajunge la o intelegere tacita, neconditionata si iei totul ca atare. Nu stiu daca voua va place expresia asta: "rascruce de drumuri". Eu o ador. Si tocmai cand te afli acolo la rascruce, vine x,y,z si spulbera totul prin sumedenia de indemnuri binevoitoare care mai de care. Daca vrei s-o apuci intr-o anumita directie, o pornesti intr-acolo fara sa fi impins de la spate. Altfel, e ca si cum te-ar arunca in prima prapastie si good-bye, sa-ti fie de bine! Cand iti alegi un fel de mancare, stii ca-ti prieste, stii ca-ti place. Ce te faci cand nu stii ce iti prieste si ce iti place. Nu inseamna ca vei ramane flamand. Dar incerci sa alegi o cale de mijloc, care stii ca se impaca cat de cat cu gustul tau. Daca nu, tii post cat te tin fraiele pana te decizi-treaba ta. Si nu imi mai spuneti: "Hai, Diana, stiu ca tu poti", pentru ca risc sa izbucnesc intr-un ras isteric! Si nu imi mai spuneti: "Acolo n-ai nicio sansa", pentru ca eu stiu cel mai bine ce pot! Si nu imi mai spuneti: "Trebuie"....sau "Acum, pentru ca mai incolo va fi prea tarziu"....for GOD SAKE! (mi se face greatza) Altfel risc sa fiu Lost For Life! Va dau de stire cand ajung cercetator NASA. Inchei asa, pe placul vostru: "Cheia e la tine!"
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu