duminică, 6 iulie 2008

Tentative poetico-liceene si nu numai

In perioada liceului imi placea la nebunie sa`nvart versurile. Asemeni unei moristi suflata de vant.Mi se parea cel mai la indemana mod de joaca. De fapt prima poezea o incropeam la varsta de zece ani. Imi pare rau ca multe s-au ratacit. Eram foarte mandra de ele, obisnuiam sa i le citesc bunicii cand mergeam sa o vizitez. Stiu ca o amuzau copios. 
Una dintre ele se intitula "Deviza" si suna cam asa: 

Eu sunt o antena parabolica 
Si tu esti parabolic cu viata 
Viata-i clipa si clipa o traiesti 
In miez de noapte eu ma gandesc la viata 
Viata-si are rostul?
Dintr-un boboc mic, va creste-o floare mare
Si unde ajungem?
Ajungem iar la viata (aici se taie filmul, nu imi mai amintesc continuarea)
Sfarsitul insa, era plin de..."miez"
Deviza:Optimist! (da, era cu semn de exclamatie cu tot) 
-Sau o alta frantura de pe la noua ani
Era bine sa ramai
Ca mancai lamai 
Nu era bine 
Ca faceai pe tine.

Asadar in mintea puerila avea loc o cascada de lamai, antene parabolice, reflectii asupra conditiei umane,rozatoare "masochiste", un ghiveci nemaipomenit cu alte cuvinte.
Mai trec niste ani, mai creste copilandrul, ajunge la pubertate, i se face dor de vechile pasiuni. Si cum simte o nevoie acuta de masluire a cuvintelor si simturilor, in toate felurile, se si pune pe treabaaa. 
(O voi reda doar pe prima, deocamdata)

Spectacolul vietii

Visez la o altfel de stare
 un alt limbaj
 o alta civilizatie pana una alta hai sa vorbim prin semne
 de ieri m-am lasat de vorbit.

Cum nu sunt multe nascociri in materie de poetry thing, le voi transa una cate una, pana ce voi epuiza suita. De lasat de vorbit ma voi lasa chiar acum.

2 comentarii:

Anonim spunea...

nu m-am mai intalnit cu genul asta de poezie. e misto tocmai pentru ca e altfel. si cu atat mai misto cu cat spui este din perioada liceului.sarut mainile si mai pove`

Anonim spunea...

cred ca e mult spus poezie. e asa, un fel de.....prosteala liceeneasca, o joaca. dar e ok daca iti place.